13. Forum Rozwoju Mazowsza
27 listopada 2023 r.
Instytut Badawczy Dróg i Mostów uczestniczył w 13. Forum Rozwoju Mazowsza, które zostało zorganizowane przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych pod hasłem #FEnomenUE. Była to świetna okazja do zaprezentowania działalności Instytutu oraz aktualnie realizowanych projektów.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Ideę Forum wspierał także Europejski Komitet Rozwoju Regionów.
Wydarzenie współtworzyło ponad 70 ekspertów i 53 organizacji reprezentujących różne środowiska. W ciągu dwóch dni odbywały się debaty, warsztaty, konsultacje i rozmowy w gronie przedstawicieli administracji, biznesu, sektora naukowego, pozarządowego i zainteresowanych mieszkańców. W Forum uczestniczyło 1,4 tys. osób, a kolejne 5,8 tys. osób oglądało transmisję na żywo.
Pełna relacja z Forum: https://forumrozwojumazowsza.pl/aktualnosci/13-forum-rozwoju-mazowsza-wielkie-swieto-funduszy-europejskich-za-nami/
Podczas Forum promowane były m.in. projekty RAIL4CITIES i FutuRe realizowane w ramach europejskiego partnerstwa Europe’s Rail Joint Undertaking (HORIZON-ER-JU-2022-02). Instytut Badawczy Dróg i Mostów uczestniczy w nich dzięki przystąpieniu do ekosystemu badawczo-rozwojowego - inicjatywy PKP S.A., dzięki której uzyskano dofinansowanie na prace badawczo-rozwojowe i promocję polskiej myśli naukowej na arenie międzynarodowej. W przedsięwzięciu uczestniczy 17 podmiotów z Polski, a liderem tego konsorcjum są PKP S.A.
Głównym założeniem projektu RAIL4CITIES (RAILway stations for green and socially-inclusive CITIES) jest zwiększenie roli kolei i dworców w systemie transportowym miast, a także integracja kolei z miejskim systemem transportu. Studium przypadku dla projektu z polskiej strony będzie dworzec kolejowy w Tomaszowie Mazowieckim. Na etapie prac badawczych zostanie podjęta próba opracowania takiego modelu zagospodarowania dworców tego typu, aby w jak najlepszym stopniu odpowiadały na potrzeby jego użytkowników.
Strona projektu: https://rail4cities.eu/
Ogólnym celem projektu FutuRe (Delivering Innovative rail services to revitalise capillary lines and Regional rail services) jest zapewnienie długoterminowej rentowności kolei regionalnych poprzez obniżenie całkowitego kosztu własności (TCO - total costs of ownership), przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości usług i niezawodności operacyjnej. Projekt ma również na celu zwiększenie zadowolenia klientów oraz uczynienie kolei atrakcyjnym i preferowanym środkiem transportu.
Strona projektu: https://projects.rail-research.europa.eu/eurail-fp6/
Koordynatorem obu projektów ze strony IBDiM jest dr Agnieszka Łukasiewicz z Zakładu Systemów Zarządzania i Telematyki (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
Zdjęcia - Krzysztof Włodarczyk