IBDM

03-302 Warszawa
ul. Instytutowa 1
tel. +48 22 390 01 07
fax +48 22 814 50 28

select language:

ekonomika

Polski Produkt Przyszłości

17 czerwca 2021

16 czerwca 2021 r. odbyła się gala finałowa konkursu Polski Produkt Przyszłości. Konkurs został zorganizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju już po raz 23.

Nagrody i wyróżnienia dla najbardziej innowacyjnych polskich wyrobów i technologii przyznano w trzech kategoriach:
- "Produkt Przyszłości Przedsiębiorcy",
- "Wspólny Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Przedsiębiorcy",
- "Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki".

W kategorii "Wspólny Produkt Przyszłości Instytucji Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Przedsiębiorcy" wyróżnienie otrzymała firma Soley Sp. z o.o. i Instytut Badawczy Dróg i Mostów za narzędzie geotechniczne do wykonywania ścian gruntobetonowych.

Więcej…
 
Badania reaktywności alkalicznej kruszyw

15 czerwca 2021

Temat reaktywności alkalicznej kruszyw zyskał ogromnie na znaczeniu w ostatnich latach. Stało się tak z powodu powstania licznych uszkodzeń nawierzchni betonowych autostrad w Niemczech, które budowane były z wykorzystaniem kruszyw niezbadanych pod względem reaktywności alkalicznej. Jednakże to zjawisko dało się już zauważyć w Norwegii, Finlandii, Austrii, USA, Kanadzie, Chinach, a także w Polsce (na odcinku drogi ekspresowej S8).

 

Więcej…
 
Pontiseum warszawskie

25 maja 2021

W sąsiedztwie mostu Świętokrzyskiego, u zbiegu ul. Tamka i Zajęczej, można już oglądać elementy mostów im. Ks. Józefa Poniatowskiego, Kierbedzia i mostu Pod Cytadelą.

Te fragmenty konstrukcji mostowych przeleżały w osadach rzecznych ponad 70 lat – od czasów Powstania Warszawskiego (warszawskie mosty były wysadzane podczas I i II wojny światowej). W wyniku prac badawczych prowadzonych pod kierunkiem prof. IBDiM Barbary Rymszy z Zakładu Mostów zostały one wydobyte z dna Wisły. Po przekazaniu miastu zostały zabezpieczone antykorozyjnie i są eksponowane na terenie PONTISEUM.

 

Więcej…
 
Badanie mobilności miejskiej w Warszawie

15 kwietnia 2021

Zachęcamy do wypełnienia ankiety dotyczącej mobilności miejskiej w Warszawie podczas pandemii.

Badanie prowadzone jest w ramach międzynarodowej sieci naukowej COST Cooperation in Science and Technology, akcja Sharing and Caring: examining Socio-Technical Aspects of the Collaborative Economy.

Dane z ankiety będą wykorzystane w studium porównawczym pięciu miast europejskich: Budapesztu, Lizbony, Rzymu oraz Wilna i Warszawy.

Wypełnienie ankiety nie powinno zająć więcej niż 10 minut.

Link do ankiety.

 
Doświadczenia wyniesione z historii powinny służyć współczesności…

08 kwietnia 2021

Zapraszamy do przeczytania rozmowy redaktor Anny Rogalińskiej z prof. IBDiM Markiem Mistewiczem, autorem monografii "Polska administracja drogowa i kongresy drogowe w latach 1918-1939".

Wywiad ukazał się na stronie InfraBLOG Eksperci Infrastruktury.

 
Zmarł prof. Maciej Gryczmański

07 kwietnia 2021

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

prof. Macieja Gryczmańskiego,

cenionego nauczyciela akademickiego Politechniki Śląskiej, wybitnego naukowca i specjalistę z dziedziny geotechniki,

wieloletniego współpracownika Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

 

Jego odejście pozostanie dla nas niepowetowaną stratą.

 

Rodzinie składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Dyrekcja i Pracownicy

Instytutu Badawczego Dróg i Mostów

 

Wspomnienie o prof. M. Gryczmańskim

 
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

30 marca 2021

1 kwietnia br. rozpoczyna się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021.

Cel spisu to zebranie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficznej, a także o warunkach mieszkaniowych Polaków. Spisem są objęci mieszkańcy Polski, zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, oraz stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie spisu za granicą.

Z powodu pandemii tegoroczny NSP 2021 będzie realizowany głównie przez internet. Na stronie GUS został udostępniony specjalny formularz. Pytania dotyczą m.in. pochodzenia, narodowości, wykształcenia, wyposażenia mieszkania.

Udział w badaniu jest obowiązkowy dla wszystkich.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat. Ostatni spis odbył się w 2011 roku. W tym roku spis odbywać się będzie w dniach 1 kwietnia - 30 czerwca.

 
Ankieta na temat wpływu pandemii COVID-19 na zmiany zachowań i nawyków podróżowania w transporcie miejskim

23 marca 2021

Zwracamy się z prośbą o udział w badaniu ankietowym na temat wpływu pandemii COVID-19 na zmiany zachowań i nawyków podróżowania w transporcie miejskim. Badanie jest anonimowe i trwa około 10 min. Analiza wyników ankiety przyczyni się do lepszego zrozumienia motywacji mieszkańców miast i poznania opinii na temat działań antykryzysowych, które zostały podjęte w obszarze transportu miejskiego.

Ankieta

 
Seminarium naukowe ROSDORNII - IBDiM pt. "Cooperation in the field of Road Science"

19 marca 2021

19 marca br. odbyło się wspólne seminarium naukowe pt. "Cooperation in the field of Road Science", zorganizowane w ramach współpracy naukowo- badawczej nawiązanej w ubiegłym roku przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów z Federalnym Rosyjskim Instytutem Badań Drogowych - ROSDORNII. W spotkaniu online oprócz członków obu instytutów, uczestniczyli również pracownicy Ministerstwa Transportu Federacji Rosyjskiej oraz Federalnej Agencji Drogowej "ROSAVTODOR".

W trakcie spotkania specjaliści z obu jednostek wygłosili prezentacje w ramach trzech obszarów tematycznych:

• projects, ecology and education,

• weight and size control,

• technological issues of road constructions.

 

Więcej…
 
Modelowanie wysadzinowości gruntów, mieszanek spoiw popiołowo-cementowych do ich stabilizacji i ulepszania oraz kompozytów gruntowo-spoiwowych

12 marca 2021

Miło nam poinformować, że nakładem wydawnictwa IBDiM ukazała się monografia dr inż. Michała Ćwiąkały pod tytułem "Modelowanie wysadzinowości gruntów, mieszanek spoiw popiołowo-cementowych do ich stabilizacji i ulepszania oraz kompozytów gruntowo-spoiwowych".

W monografii przedstawiono m.in. kapilarność i wysadzinowość w układzie droga-podłoże gruntowe, w tym badania własne przedstawiające oryginalne wyniki analizy wieloparametrowej i modele regresji wielokrotnej do prognozowania wysadzinowości z wynikami obliczeń, zasady i rezultaty modelowania statystycznego właściwości fizyczno-mechanicznych mieszanek spoiw popiołowo-cementowych, a także zasady i procedury projektowania kompozytów gruntowo-spoiwowych.

Pozycja jest do nabycia w Dziale Wydawnictw IBDiM.

Cena wynosi 84 zł (80 zł + 5 % VAT).

Polecamy i zapraszamy do wysyłania zamówień.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 63

TECHNICUS 2018

PATRONAT IBDiM