IBDM

03-302 Warszawa
ul. Instytutowa 1
tel. +48 22 390 01 07
fax +48 22 814 50 28

select language:

ekonomika

Konferencja "Mosty i wiadukty ważnym elementem kształtowania krajobrazu" PDF Drukuj

20 maja 2015
Instytut Badawczy Dróg i Mostów wraz z Polską Izbą Konstrukcji Stalowych byli organizatorami konferencji „Mosty i wiadukty ważnym elementem kształtowania krajobrazu", która odbyła się 14.05.2015 podczas 21 Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA–POLSKA w Kielcach.

Konferencję otworzyli: Karol Heidrich – Dyrektor Generalny Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, Andrzej Mochoń - Prezes Targów Kielce oraz prof. Leszek Rafalski - Dyrektor IBDiM.
Pierwszą sesję konferencji rozpoczął Bartłomiej Baudler z firmy Kersten Europe Sp. z o.o. zapowiadając prezentację Grażyny i Marka Łagodów (Politechnika Warszawska, IBDiM).
Podczas wystąpienia prof. Marek Łagoda wygłaszając prezentację, promował monografię wydaną wspólnie z małżonką w serii „S” Studia i Materiały (zesz. 75) przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów pt. „Piękno mostów / Beauty of bridges”. Wszyscy uczestnicy w materiałach konferencyjnych otrzymali w/w pozycję, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.
Prof. Krzysztof Żółtowski z Politechniki Gdańskiej opowiedział o współczesnych metodach projektowania mostów. Mosty wiszące i podwieszone - stan obecny i perspektywy - były zaś domeną prof. Jana Biliszczuka z Politechniki Wrocławskiej.

Drugi panel poprowadził prof. Marek Łagoda z Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. W tej części konferencji wystąpił Marek Dranikowski z  MOSTOSTAL SŁUPCA Sp. z o.o. Sp. J. - Prezes Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych, który porównując mosty stalowe z przeszłości i teraźniejszości, opowiedział o konstrukcjach przyszłości.
W zastępstwie za Krzysztofa Lewandowskiego z firmy BBV Systems Sp. z o.o. w Gdańsku wystąpił Filip Wolski, który opowiedział o sprężaniu konstrukcji mostowych.
Dr Lech Kwiatkowski z  Instytutu Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie wygłaszając swoją prezentację o zagrożeniach korozyjnych infrastruktury drogowej i badaniach korozyjności atmosfery, zakończył ostatnią sesję konferencji.
Konferencja zakończyła się gorącą dyskusją.

Anna Rogalińska z portalu ViaExpert rozmawiała z Karolem Heidrichem, Dyrektorem Generalnym Polskiej Izby Konstrukcji Stalowych i prof. Leszkiem Rafalskim, Dyrektorem Instytutu Badawczego Dróg i Mostów o tym, że funkcjonalność obiektów inżynierskich nie musi zaprzeczać ich estetyce.

Zachęcamy do wysłuchania wywiadu.

Zapraszamy także do obejrzenia zdjęć z konferencji.

 

kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Zdjęcia: Edyta Kaniuk